Jaką whisky wybrać na początek? 10 whisky dla początkujących
Jaka whisky będzie najlepsza na początek przygody z tym trunkiem? Poznawanie świata whisky jest niezmiernie przyjemne, ale wybór kilku ciekawych propozycji na początek spośród tysięcy różnych whisky może być bardzo przytłaczające.
W tym artykule podpowiadamy czym się sugerować przy wyborze whisky na początek. Opowiadamy o pułapach cenowych, regionach i walorach smakowych, a także prezentujemy naszą subiektywną listę whisky dla początkujących, które pozwolą przekrojowo spojrzeć na świat whisky i rozpocząć wyrabianie opinii o poszczególnych smakach i zapachach.
Whisky na początek - na co zwracać uwagę
Wybierając whisky na początek sugerujemy kierować się poniższymi kryteriami. Te same kryteria zastosowaliśmy przy dobieraniu naszej listy propozycji w tym artykule.
Budżet - ponieważ dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z whisky, warto wpierw popróbować nieco tańsze pozycje zanim rzucimy się na głęboką wodę. Sugerujemy na początek trzymać się pułapu cenowego do 100 lub 200zł za butelkę. Pomijając propozycje poniżej, przypominamy że w Cask Collective przygotowaliśmy dedykowane rankingi whisky do 100zł i whisky do 200zł, którymi również można się kierować.
Smak i zapach - walory smakowe i zapachowe to sedno whisky. Sugerujemy przetestować kilka rożnych trunków o odmiennych właściwościach smakowych, aby lepiej zrozumieć co świat whisky ma nam do zaoferowania, i aby wyrobić sobie własny gust. Czy bardziej pasuje nam whisky dymna, czy może słodka? A może jeszcze jakaś inna?
Różnorodność regionów - choć w oczach osoby początkującej konkretne regiony mogą nie robić większej różnicy, warto być świadomym pewnych różnic. Przykładowo, w Irlandii popularna jest metoda potrójnej destylacji, która nadaje whisky delikatniejszy smak. Z kolei niektóre regiony Szkocji, ze względu na specyficzne warunki pogodowe, daje whisky zapach morskiej bryzy. W Stanach Zjednoczonych popularna jest produkcja bourbonów, które smakują jeszcze inaczej niż europejski trunki. Zdecydowanie warto spróbować whisky z różnych stron świata.
Reprezentatywność - staraliśmy się dobierać trunki, które warto znać, i które dobrze reprezentują świat whisky. Uznane destylarnie zawsze będą miały do zaoferowania coś ciekawego, i ciężko nam sobie wyobrazić smakosza whisky bez znajomości reprezentatywnych whisky. Jeśli jesteś osobą początkującą, warto przykładowo spróbować whisky od marek Glenfiddich, Glenmorangie lub The Singleton. Więcej szczegółów prezentujemy poniżej.
Poza naszą listą propozycji whisky na początek, warto także rozważyć zestawy od Cask Collective. Cask Collective oferuje comiesięczne subskrypcje na whisky. Każdy zestaw zawiera trzy fiolki z nietuzinkowymi whisky, w eleganckim opakowaniu, z opisami walorów smakowych trunków. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich chcących zgłębiać swoją wiedzę na temat whisky.
Whisky na początek - podstawowe blendy i bourbony
Poniższa lista zawiera cztery whisky, które można spokojnie znaleźć w każdym sklepie. Choć niektórym mogą się one wydawać niewyszukane i niewarte uwagi, naszym zdaniem ciężko jest zostać smakoszem whisky bez znajomości podstawowych wydań najpopularniejszych whisky na świecie.
Na szczęście nie musicie inwestować dużych kwot żeby je wypróbować - wiele sklepów oferuje ich miniaturki, np. 50ml, dzięki którym poznamy walory smakowe bez wydawania majątku na duże butelki.
Johnnie Walker Red Label
Typ: blend
Kraj pochodzenia: Szkocja
Gdzie kupić: Biedronka, Lidl, większe dyskonty, sklepy specjalistyczne
Cena: do 100zł
Nos: jabłka, owoce cytrusowe, cynamon
Smak: wanilia, toffi
Finisz: rozgrzewający, z odrobiną dymu
Johnnie Walker Red Label to najbardziej podstawa whisky tej marki. Jest to blend 35 różnych whisky, w tym produktów destylarni Cardhu, Caol Ila, Cameronbridge oraz Teaninich. Red Label jest bardzo przystępny cenowo, i warto rozpocząć przygodę z whisky od wyrobienia sobie opinii na jego temat. Dobrze sprawdza się również w koktajlach. Polecamy Waszej uwadze również nasz przewodnik po marce Johnny Walker.
Ballantine’s Finest Scotch Blend
Typ: blend
Kraj pochodzenia: Szkocja
Gdzie kupić: Biedronka, Lidl, większe dyskonty, sklepy specjalistyczne
Cena: do 100zł
Nos: miód, przyprawy
Smak: czekolada, jabłka, wanilia
Finisz: wyczuwalne nuty kwiatowe
Ballantine’s Finest Blended Scotch Whisky to najprawdopodobniej pierwsza, i być może jedyna, whisky od Ballantine’s jaka przychodzi ludziom do głowy. Ze względu na przystępny profil smakowy jest to dobra propozycja dla początkujących i równie dobry składnik koktajli. Prostokątny kształt butelki Ballantine’s to spuścizna z czasów amerykańskiej prohibicji, kiedy to prostokątne butelki rzadziej toczyły się w bagażu i robiły przez to mnie hałasu. Polecamy również lekturę naszego przewodnika po marce Ballantine’s.
Jameson Triple Distilled Irish Whiskey
Typ: blend
Kraj pochodzenia: Irlandia
Gdzie kupić: Biedronka, Lidl, większe dyskonty, sklepy specjalistyczne
Cena: do 100zł
Nos: kwiaty, marmolada, toffi, słodkie czerwone wino
Smak: owoce, wanilia
Finisz: miodowy z dodatkiem przypraw
Trzeci blend w naszym zestawieniu, ale tym razem jest to propozycja rodem z Irlandii. W Irlandii popularną praktyką jest potrójne destylowanie whisky, dzięki czemu jest ona łagodniejsza i przystępniejsza od swoich szkockich odpowiedników. Jamesona znajdziemy w niemal każdym sklepie. W niektórych znajdziemy Jamesona z dodatkami, np. w zestawie ze szklankami.
Jack Daniel's Old No. 7
Typ: bourbon, Tennessee whiskey
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Gdzie kupić: Biedronka, Lidl, duże dyskonty, sklepy specjalistyczne
Cena: do 100zł
Nos: wanilia, karmel, dąb
Smak: karmel, banany, orzechy, dąb
Finisz: słodki z odrobiną dębu
Jack Daniel's Old No. 7 to amerykański bourbon, który woli być nazywany “Tennessee Whiskey”. To świetna i niedroga, a do tego ultrapopularna propozycja, którą zdecydowanie warto znać. Nawet jeśli Jack Daniel’s nie przypadnie nam do gustu, warto mieć pod ręką jego butelkę dla gości, w tym amatorów whisky z colą. Polecamy też Waszej uwadze nasz przewodnik po whisky Jack Daniel’s, gdzie opowiadamy o innych propozycjach tej marki.
Whisky na początek - single malty
Blendy i Jack Daniel’s nie stanowią jednak sedna jeśli chodzi o kosztowanie whisky. Jeśli chcemy rozwijać pasję i wiedzę o whisky, prędzej czy później trzeba będzie skosztować parę single maltów. Poniżej prezentujemy cztery szkockie whisky single malt na początek. Są one przystępne cenowo, reprezentują różne profile smakowe, oraz cztery różne regiony Szkocji.
Glenlivet 12
Typ: whisky single malt
Kraj pochodzenia: Szkocja (Speyside)
Gdzie kupić: Biedronka, Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: morele, ananas, owoce cytrusowe
Smak: kremowa konsystencja, wanilia, świeże owoce
Finisz: przyprawy, dąb, zboża, czerwone jabłka
12-letni szkocki single malt z regionu Speyside, który dojrzewa w beczkach z europejskiego i amerykańskiego dębu. Glenlivet 12 cieszy się sporą popularnością ze względu na przystępny (a więc dobry dla osób początkujących) profil smakowy: lekko słodki, o kremowej konsystencji trunku.
Ardbeg Wee Beastie
Typ: whisky single malt
Kraj pochodzenia: Szkocja (Islay)
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: mocny dym przywodzący na myśl zgaszone ognisko, brązowy cukier, wanilia, jabłka
Smak: jabłka, jagody, ponownie dym, wędzone mięso, nieco drewna
Finisz: długi, dymny, z odrobiną cytryn
Ardbeg słynie z produkcji dymnych whisky, i Wee Beastie jest świetną propozycją dla początkujących, którzy oczekują od whisky wyrazistych smaków i aromatów. Ten trunek leżakuje jedynie pięć lat, ale i tak zaskakuje silnymi, dymnymi nutami.
Glenmorangie Triple Cask Reserve
Typ: whisky single malt
Kraj pochodzenia: Szkocja (Highlands)
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: gruszki, wanilia, skórka pomarańczowa, miód, cynamon, goździki
Smak: kremowa konsystencja, karmel, wiśnie, czekolada, pomarańcze, goździki, chilli
Finisz: długi, słodki, nieco pikantny
Glenmorangie to popularna marka mająca w swojej ofercie sporo ciekawych propozycji. Ta dojrzewa w trzech różnych beczkach: po bourbonie, zwęglonych w środku beczkach dębowych, i w beczkach po żytniej whisky. Trunek nabiera w związku z tym różnych walorów smakowych, gdzie pierwsze skrzypce grają nuty owocowe i przyprawy.
Glen Scotia Campbeltown Harbour
Typ: whisky single malt
Kraj pochodzenia: Szkocja (Campbeltown)
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: toffi, jodyna, dym, sól przywodząca na myśl morską bryzę
Smak: jabłka, nuty kwiatowe, karmel, sól
Finisz: dym i karmel
Glen Scotia Campbeltown Harbour to jedna z bardziej reprezentatywnych i przystępnych whisky z Campbeltown na początek. Jest to whisky torfowa, charakteryzująca się lekkim dymnym aromatem i typową dla regionu lekką słonością przywodzącą na myśl morską bryzę.
Ze względu na popularność single maltów w Polsce, to właśnie na nie kładziemy największy nacisk w zestawach Cask Collective. Cask Collective oferuje subskrypcję na whisky, w ramach której wysyłamy każdego miesiąca trzy fiolki z nietuzinkowymi whisky, w eleganckim i wstrząsoodpornym opakowaniu, z dołączonymi opisami walorów smakowych trunków. Jest to doskonała propozycja dla wszystkich chcących zgłębiać swoją wiedzę na temat whisky single malt i nie tylko.
Whisky na początek - inne regiony, inne smaki
Naszą listę whisky dla początkujących zwieńczamy trzema ostatnimi propozycjami trunków, które reprezentują inne kraje i odmienne smaki. Przyglądamy się tutaj whisky single malt z Indii, blendowi z Japonii, i bourbonowi ze Stanów Zjednoczonych.
Amrut Indian Single Malt Whisky
Typ: whisky single malt
Kraj pochodzenia: Indie
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: 200zł
Nos: wyczuwalny zapach zbóż, orzechy, owoce cytrusowe, morele
Smak: jęczmień, miód, morele, ziele angielskie
Finisz: jabłka, morele, śliwki
Indie to największy producent whisky na świecie, i ciężko mówić o odkrywaniu tego trunku bez spróbowania choćby jednej pozycji z tego kraju. Amrut Indian Single Malt Whisky to dobra propozycja whisky na początek, dojrzewająca w nowych beczkach z amerykańskiego dębu, i w beczkach po bourbonie. Ze względu na totalnie odmienne warunki klimatyczne w porównaniu do Europy, i wynikające z tego różnice w smaku, zdecydowanie warto tym trunkom dać szansę.
Nikka Whisky From The Barrel
Typ: blend
Kraj pochodzenia: Japonia
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: wyczuwalny zapach zbóż, orzechy, owoce cytrusowe, morele
Smak: jęczmień, miód, morele, ziele angielskie
Finisz: jabłka, morele, śliwki
Nikka Whisky From The Barrel to japoński blend, czyli mieszanka whisky na bazie słodowanego jęczmienia (czyli single malt), jak i whisky z innych rodzajów zbóż. Nikka From The Barrel dojrzewa w beczkach po bourbonie i sherry. Charakteryzuje się delikatnym profilem smakowym, choć trzeba zaznaczyć, że to stosunkowo mocny trunek, bo butelkowany w mocy 51,4%. Warto spróbować tej whisky z dodatkiem kilku kropel wody.
Maker’s Mark
Typ: bourbon
Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone
Gdzie kupić: Lidl, sklepy specjalistyczne
Cena: do 200zł
Nos: miód, nuty owocowe, orzechy laskowe, opalany dąb
Smak: wanilia, karmel, pszenica
Finisz: słodycz karmelu i pikanteria nadawana przez dębowe beczki
Maker’s Mark to popularna marka whisky, a konkretniej: bourbona. Pochodzi z Kentucky i wyróżnia się m.in tym, że każda butelka jest ręcznie zanurzana w czerwonym wosku, który jest potem widoczny na korku. Najczęściej w produkcji bourbonów wykorzystuje się zacier składający się z kukurydzy i żyta, ale Maker’s Mark zamiast żyta stosuje czerwoną pszenicę ozimą. Jest to więc może i niecodzienny bourbon, ale jak najbardziej warty uwagi.
Whisky na początek - subskrypcja na whisky?
Nasza lista propozycji whisky na początek powinna pomóc w wyborze whisky dla początkującego. Poza dużymi butelkami polecamy Waszej uwadze ofertę Cask Collective. Cask Collective oferuje zestawy trzech whisky w cenie nieprzekraczającej 200zł, a także subskrypcję whisky w ramach której wysyłamy do domu co miesiąc różne, ale zawsze ciekawe trunki godne uwagi każdego fana whisky, zarówno początkującego jak i zaawansowanego smakosza.