Z czym pić i gdzie kupić Chivas Regal whisky? Rodzaje i różnice
Chivas Regal whisky to jedna z najpopularniejszych luksusowych marek zarówno w naszym kraju, jak i na świecie. Istnieje od ponad stu lat i dla wielu osób jest symbolem szkockiej whisky. Zainteresowaniu wokół tej whisky towarzyszy mnogość pytań związanych z jej poszczególnymi rodzajami, walorami smakowymi, i dostępnością w Polsce.
W tym artykule opowiemy czym dokładnie jest Chivas Regal whisky, skąd pochodzi, i jak wymawiać jej nazwę. Sprawdzimy jakie rodzaje Chivas Regal dostaniemy w polskich sklepach, ile kosztują, i w jakich rozmiarach są sprzedawane. Opowiemy z czym pić Chivas Regal whisky, i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie co jest lepsze: Chivas Regal czy Jack Daniel’s.
Chivas Regal whisky - co to jest? Jak się czyta Chivas Regal?
Chivas Regal whisky posiada bogatą historię, której początek sięga 1836 roku, kiedy to bracia John i James Chivas opuścili gospodarstwo rolne swoich rodziców i zaczęli szukać szczęścia i sukcesu na własną rękę. Początkowo byli sklepikarzami artykułów luksusowych, i na podstawie ich doświadczeń z klientami zdecydowali się na rozpoczęcie przygody z destylowaniem whisky.
Chivas Regal whisky to blend, czyli mieszanka różnych rodzajów whisky. W skład Chivas Regal wchodzą zarówno trunki typu single malt (wytwarzane z jednego rodzaju słodu, najczęściej jęczmiennego), jak i whisky robione z innych zbóż, np. żyta. Poszczególne składniki Chivas Regal whisky pochodzą z różnych destylarni,m.in. Strathclyde i Longmorn, a nad ich proporcjami czuwa tzw. master blender, czyli ekspert w dziedzinie mieszania i uzyskiwania blendów.
Sercem Chivas Regal jest jednak destylarnia Strathisla, położona w regionie Speyside w Szkocji. Napis na opakowaniach “Blended Scotch Whisky” odzwierciedla zarówno szkocki rodowód whisky, jak i fakt że jest to blend. Nazwa Chivas Regal jako marki whisky została po raz pierwszy użyta w 1909 roku, i od tamtej pory znamy ją właśnie pod tą nazwą. Słowo “Regal” (ang. “królewski”) wzięło się natomiast z faktu, że bracia Chivas w tamtym czasie zaopatrywali samą Królową Wiktorię.
A jak się czyta Chivas Regal? Gdybyśmy chcieli zabrzmieć jak Brytyjczycy, powinniśmy powiedzieć “cziwys riigyl”. Amerykanie wypowiedzieliby to jako “sziwys rigyl”. Nikt natomiast nie będzie nam miał za złe jeśli powiemy to w sposób, który nam w Polsce przychodzi na myśl w pierwszej kolejności: “cziwas regal”.
Chivas Regal 12, 13, 15, 18, 25: rodzaje i różnice
Whisky Chivas Regal w 1909 roku rozpoczęło od wypuszczenia luksusowego, dojrzewającego przez 25 lat wydania. Od tamtego czasu pojawiło się jednak wiele wariacji whisky Chivas Regal, które przede wszystkim różnią się od siebie czasem jaki destylat spędza w beczkach. To stąd biorą się różnice w liczbach na opakowaniach - im wyższy numer, tym więcej lat whisky dojrzewa. Poniżej sprawdzamy najpopularniejsze wydania whisky Chivas Regal.
Chivas Regal 12 to klasyczna whisky tej marki. Jest to blend single maltów i whisky zbożowych, m. in. z destylarni Strathclyde i Longmorn. Aromat budyniu waniliowego, cytryn, toffi i anyżu. W smaku wyczuwalny banan, słód jęczmienny, orzechy i karmel. Finisz łagodny i słodki, z odrobiną pieprzu.
Chivas Regal 13 Extra to whisky, która dojrzewa przez 13 lat w beczkach po słodkim winie Sherry Oloroso. W zapachu mocno wyczuwalne są nuty suszonych i gotowanych czerwonych owoców, dębu i orzechów. Owocowy smak przywodzący na myśl czarne porzeczki, jabłka, a także migdały i wanilię. Słodko-ostry finisz z tytoniowym posmakiem. Warto dodać, że Chivas Brothers posiada także inne wydania Chivas Regal 13 przechowywane częściowo w beczkach po bourbonach, tequili, rumie, itp., które dodatkowo modyfikują smaki i aromaty tej whisky.
Chivas Regal XV whisky dojrzewa 15 lat - nie należy więc go mylić z Chivasem 25! To wydanie jest trzymane w beczkach po koniaku, co nadaje mu wyjątkowe walory zapachowe i smakowe. W zapachu wyczuwalne pomarańcze i brzoskwinie, w smaku toffi, czerwone jabłka i kminek. Solidny finisz z wanilią i gruszkami.
Chivas Regal 18 to whisky łącząca w sobie ponad 20 single maltów. Wyróżnia się zapachem marmolady, budyniu, kokosów (!) i gałki muszkatołowej. W smaku wyczuwalne zboże, w szczególności jęczmień, pomarańcze, dąb, a także mieszanka zimowych przypraw - goździków i cynamonu. Rozgrzewający finisz z dębem i cynamonem w rolach głównych.
Chivas Regal Mizunara to whisky, która wprawdzie jest szkocka, ale częściowo przechowywana w beczkach z drewna dębowego Mizunara, pochodzącego z Japonii. Rezultatem jest trunek, który pachnie brzoskwiniami, toffi i wanilią. W smaku słodki, z wyczuwalnymi kwiatami, miodem i orzechami laskowymi. Finisz owocowy, ale z dodatkiem anyżu.
Chivas Regal XX Ultis to blend whisky, który dojrzewa przez 20 lat. Cechuje się aromatem czerwonych jabłek, dżemu malinowego, wanilii i toffi. Delikatny i słodki w smaku, przywodzący na myśl miód, gruszki, mleczną czekoladę, morele i skórkę pomarańczową. Finisz długi, delikatny, i słodki.
Chivas Regal 25 whisky to ekstrawagancka propozycja, trzymająca się tych samych zasad jakie rządzą pierwszym wydaniem z 1909 roku. Bogaty aromat pełen orzechów, owoców leśnych i lukrecji. Posmak toffi, owoców, anyżu, delikatna konsystencja. Finisz intensywny, wyczuwalna pomarańcza, banany, wanilia i pieprz.
Chivas Regal The Icon to najbardziej zaawansowana whisky tej destylarni. Według producenta The Icon składa się z ponad 20 najrzadszych single maltów, w tym takich które już od dłuższego czasu nie są produkowane. Zapach słodki i owocowy, przywodzący na myśl miód, gruszki, pomarańcze i czekoladę. Smak owocowy, z wyraźną pomarańczą, gruszkami w syropie, wanilią i orzechami laskowymi. Finisz długi i słodki.
W ramach Cask Collective oferujemy subskrypcję na whisky, w tym trunki które przypadną do gustu fanom Chivas Regal. Zobacz naszą ofertę!
Chivas Regal: gdzie kupić? Ile kosztuje w Biedronce, ile kosztuje w Lidlu
Whisky Chivas Regal bez problemu znajdziemy w Biedronce, w Lidlu, i innych większych marketach w Polsce. Oferta whisky Chivas Regal jednak się zmienia, a biorąc pod uwagę że Chivas Regal whisky występuje w różnych wariantach, konfiguracji cen i konkretnych trunków jest sporo. Poniżej przedstawiamy jak wygląda oferta i ile kosztuje Chivas Regal w Biedronce i w Lidlu.
Ile kosztuje Chivas Regal w Biedronce:
Chivas Regal 12 0.7l - 112,99 PLN, możliwe czasowe obniżki do 57 PLN
Ile kosztuje Chivas Regal w Lidlu:
Chivas Regal 12 0.7l + 2 szklanki - 129,99 PLN
Chivas Regal XV 0.7l - 179,99 PLN
Chivas Regal Mizunara 0.7l - 211,99 PLN
Chivas Regal 18 0.7l - 258,99 PLN
Chivas Regal Ultis 0.7l - 629,99 PLN
Chivas Regal 25 0,7l - 1269,99 PLN
W ramach Cask Collective oferujemy subskrypcję na whisky, w tym trunki które przypadną do gustu fanom Chivas Regal. Zobacz naszą ofertę!
Chivas Regal czy Jack Daniel’s?
Stojąc przed półką sklepową i wybierając trunek dla siebie lub prezent, do głowy może przyjść pytanie: co lepsze? Chivas Regal czy Jack Daniel’s? Whisky obydwu marek są bardzo popularne i mają wielu zwolenników na całym świecie, zatem wybór może być nieco kłopotliwy. Jest on tym trudniejszy, że te trunki dość mocno się od siebie różnią.
Znakomita większość konsumentów stawia na blendy, a tym właśnie jest Chivas Regal. Co więcej, Chivas Regal to szkocka whisky, a to właśnie szkocka pojawia się w naszych domach częściej niż amerykańska whiskey, której reprezentantem jest Jack Daniel’s.
Jeśli kupujemy whisky na prezent ważne jest także wrażenie jakie chcemy wywrzeć kupowanym trunkiem. Chivas Regal posiada więcej wariantów, w tym również z wyższej półki cenowej, a eleganckie opakowanie nadaje mu poczucie ekskluzywności. Dla porównania Jack Daniel’s bazuje głównie na marce swojego flagowego Old No. 7, i ma raczej awanturniczy, aniżeli elitarny wizerunek.
Jeśli chodzi o smak, to oczywiście rzecz gustu. Należy pamiętać, że Chivas Regal to blend różnych szkockich whisky, w których przewijają się aromaty wanilii, cytryn, toffi, zbóż, dębu i orzechów. Jack Daniel’s jest tak naprawdę bourbonem, z cierpkością typową dla tego rodzaju trunków. Żeby wyrobić sobie opinię na temat obydwu marek dobrze jest rozejrzeć się za miniaturką Chivas Regal i Jack Daniel’s, np. 50ml - tego typu formaty dostępne są w sklepach specjalistycznych.
Na koniec porównania warto nadmienić, że zarówno Chivas Regal jak i Jack Daniel’s dobrze nadają się do koktajli na bazie whisky. Obydwie marki są również całkiem przystępne cenowo, i mogą przez dłuższy czas czekać w barku na konsumpcję.
Chivas Regal whisky: z czym pić?
Po wybraniu whisky Chivas Regal w sklepie, następne pytanie jakie warto sobie zadać to z czym pić Chivas Regal? Jak kosztować tę whisky? Chivas Regal to trunek na tyle elastyczny i wszechstronny, że na to pytanie istnieje kilka odpowiedzi. Poniżej postaramy się udzielić kilka wskazówek jak pić whisky Chivas Regal.
Jak pić i z czym pić whisky Chivas Regal:
zawsze warto spróbować whisky Chivas Regal bez żadnych dodatków, w temperaturze pokojowej. Bez lodu, ani bez wody, czyli tzw. whisky saute lub „neat” w języku angielskim. Picie Chivas Regal w ten sposób pozwoli nam na jak najlepsze zidentyfikowanie aromatów i smaków składających się na profil tej whisky. Do takiego picia najlepiej pasuje kieliszek degustacyjny do whisky, który dzięki wąskiej szyjce lepiej trzyma aromat trunku.
whisky Chivas Regal w wersji schłodzonej, a więc albo z dodatkiem lodu, albo pijąc ze specjalnej szklanki z podkładką chłodzącą. Pijąc Chivas Regal z lodem warto zaopatrzyć się oczywiście w szerszą szklankę (tzw. tumbler), która pomieści kostki. Picie whisky z lodem nadaje jej bardziej orzeźwiający charakter. Warto też przetestować Chivas Regal z wodą, niekoniecznie w formie lodu, aby sprawdzić jak kilka jej kropel zmienia smak whisky.
whisky Chivas Regal świetnie nadaje się do klasycznych koktajli, takich jak Whisky Sour czy Old Fashioned. Inną opcją jest podanie Chivas Regal w mieszance z colą, choć alurat w tym przypadku prym wiedzie Jack Daniel’s.
W ramach Cask Collective oferujemy subskrypcję na whisky, w tym trunki które przypadną do gustu fanom Chivas Regal. Zobacz naszą ofertę!
Czy Chivas Regal to dobra whisky?
Podsumowując, Chivas Regal ma do zaoferowania sporo różnorodnych wrażeń, i z tego względu jest to dobra marka whisky. Chivas Regal 12 to dobra baza do koktajli na bazie whisky, nadaje się do picia z lodem lub bez, a szeroka selekcja sprawia, że każdy znajdzie wśród produktów Chivas Regal coś dla siebie. Osoby stawiający pierwsze kroki w świecie whisky powinny sprawdzić co Chivas ma do zaoferowania w swoim najbardziej podstawowym wariancie, a koneserzy z kolei mogą skupić się na bardziej zaawansowanych wydaniach Chivas Regal. Do tego whisky Chivas Regal odznacza się ekskluzywnym charakterem, co czyni ją interesującą propozycją na prezent zarówno dla laików, jak i wieloletnich fanów whisky.